Фестивали

Претставени изведувачите на 16-тиот CMC фестивал во Водице

Долгогодишната музичко-туристичка приказна на фестивалот СМС, најголемиот хрватски и балкански музички фестивал, продолжува со 16-годишна традиција. На 7-ми и 8-ми јуни ќе донесе големи музички имиња, а публиката ќе ужива во повеќе од 40 изведувачи и неколку концерти.

Деновиве во градината на Кроација рекордс се одржа првата фестивалска прес-конференција, а по тој повод се собраа бројни музички имиња кои ќе настапат на фестивалот, како Жељко и Звоне Бебек, Мирослав Шкоро, Алка Вуица, Нивес Целзијус, Амир Казиќ Лео и многу други.

Извршниот директор на фестивалот СМС, Марио Ковач, гордо го најави фестивалот и им се заблагодари на сите спонзори за долгогодишната поддршка, а особено истакна дека радиото СМС ќе им се придружи на бројните радиостаници кои ќе го следат овој фестивал годинава. Креативниот директор Николина Мазалин ги претстави сите овогодинешни изведувачи, ветувајќи на публиката незаборавна вечер. Програмата ја водеше долгогодишниот менаџер на фестивалот СМС, Далибор Петко, кому е седма година по ред и оваа година ќе му се придружи и менаџерката Едина Пршиќ Бабиќ.

Веќе традиционално, вториот викенд во јуни е резервиран за музички спектакл, а оваа година музичките легенди Жељко Бебек, Младен Грдовиќ, Неда Украден, Дражен Зечиќ, Душко Локин и некои од најпопуларните изведувачи како Мија Димшиќ, Лидија Бачиќ, Иван Ковач и Иван Зак ќе настапат на летната сцена. По долго време на фестивалската сцена ќе се појават легендите на популарната музика Далибор Брун и Дарко Домијан, како и неколку изведувачи од регионот.

Croatia Records, CMC телевизија, Градот Водице и бројните медиумски спонзори на фестивалот од година во година негуваат одлична соработка и со тоа придонесуваат за препознатливост и значење на фестивалот во целиот регион. Минатогодишниот фестивал привлече илјадници луѓе кои уживаа во најголемите локални хитови, а судејќи според овогодинешните учесници, ни претстои уште еден опасно добар фестивал. Токму затоа домаќините Градот Водице веќе ги започнуваат подготовките за се да биде подготвено за најубавиот викенд во годината.

Македонскиот музички портал е единствен македонски медиум кој го подржува овој музички фестивал и е медиа партнер со СМС телевизија и Croatia Records.

Комплетната дводневна фестивалска програма ќе биде објавена наскоро, а за сите информации и најнови новости посетете ја официјалната веб-страница на фестивалот и читајте Музика24. Фестивалот го организира хрватската музичка телевизија СМС со поддршка на Градот Водице и туристичкиот одбор, а генерален спонзор е Калзедонија.

Список на учесници на СМС фестивал:

 1. Алка Вуица
 2. Амир Казиќ Лео
 3. Анте Кеш
 4. Bon Voyage
 5. Борис Оштриќ
 6. Бруно Филиповиќ
 7. Buryana
 8. Далибор Брун
 9. Дарко Домијан
 10. Давор Радолфи
 11. Дино Петриќ
 12. Дражен Зечиќ и Лидија Бачиќ
 13. Душко Локин
 14. Џентлмени
 15. Елио Писак
 16. Фрајле
 17. Гаврани
 18. Џон Зак
 19. Ивана Ковач
 20. Ивица Сикириќ Ицо
 21. Лана.С
 22. Лидија Бачиќ
 23. Љубовници
 24. Марина Томашевиќ
 25. Марио Руцнер
 26. Мате Булиќ и бендот Тарапана
 27. Матко Јелавиќ
 28. Миа
 29. Михаел Кворка
 30. Миле Перков
 31. Мирослав Шкоро и Барабе
 32. Мирза Селимовиќ
 33. Младен Грдовиќ
 34. Неда Украден
 35. Нивес Целзиус
 36. Ноќен скок
 37. Noelle
 38. Тео Грчиќ
 39. Трио Гушт
 40. Тропико бенд
 41. Учитељице
 42. Зона на исклучување
 43. Жељко Бебек

Подготви: Иван Јосимовски

Можеби ќе ве интересира: