Фестивали

Србија вечерва го одбра својот евровизиски претставник, младиот и екцентричен Luke Black ќе ги претставува во мај во Ливерпул (Видео)

Вечерва во Србија се одржа големото финале на “Беовизија 2023”, чии победник ќе ја претставува земјата на Евровизија, во мај во Велика Британија, Ливерпул. По преслушување на 16-те композиции, србите по пат на смс и стручно жири одлучија, на Евровизија 2023 ќе ги претставува младиот, екцентричен Luke Black со песната “Само ми се спава” кој од прва не можеше да верува дека токму тој и неговата песна победуваат и дека ќе ја претставуваат Србија на евровизиската сцена.

Наградата му ја додели Констракта, минатогодишната победничка и претставничка на Србија на Евровизија 2022 година.

Водители на овогодишното издание на Изборот за песна за Евровизија беа познатиот глумец Милан Мариќ, а негова партнерка на сцената беше Драгана Косјерина. Додека пак водители од “зелената соба” и оние кои што разговараа со натпреварувачите беа Кристина Раденовиќ и Стефан Поповиќ.

Сите собрани финансиски средства од гласањето преку смс пораки од полуфиналните и вечерашната финална вечер ќе бидат дадени во хуманитарни цели.

Во продолжение, погледнете го настапот на победничката песна која всушност и ќе ја претставува Србија на Евровизија 2023 во Ливерпул, Велика Британија:

Можеби ќе ве интересира: