Магазин

Руска балерина на -15 степени го одигра „Лебедово езеро“

Руската балерина Илмира Баграутинова, од светскиот познат театар „Марински“, на петнаесет степени под нулата, на отворено, ја одигра сцената од „Лебедово езеро“ на Петар Илич Чајковски. Како што пренесува „Би-би-си“, Баграутинова, танцувала на смрзнатиот дел од Финскиот залив.

Според наводите на светските медиуми, нејзиниот перформанс всушност бил протест, кој таа го изразила против изградбата на пристаниште во заливот Батареинај. Станува збор за популарна плажа, која се наоѓа на 100 километри западно од Санкт Петербург.

Можеби ќе ве интересира: