Македонска

Андреа влетува во летото со „Betting on You“

Блоговите во светот ја нарекуваат „водечки инди-уметник во Македонија“. EQ Music напиша: „Андреа е на пат да стане македонската Дуа Липа заради начинот на кој ѝ приоѓа на поп музиката во модерен, посветен стил“. „The Other Side Reviews напиша: „‘ I Know ’е електропоп сензација со динамична инструментација и богат вокал. Потсетувајќи на Florence & The Machine со поголеми влијанија од R&B, Андреа прикажува соул тонови со доверба и софистицираност на многу постар уметник “. https://youtu.be/56U8Diifxes Нејзиното…

„Мизар“ имаат нова песна и најавуваат концерт во Охрид

Рок бендот „Мизар“ ја промовираше новата песна „Униније“, под етикетата на хрватски Dallas Records. Оргиналната верзија на „Униније“ е од нивниот прв истоимен албум од 1988 година. Бендот сега ја обнови и сними нова верзија. Тоа е еден вид потсетување за овој одличен албум, кој воедно беше и првиот популарен албум на македонски јазик широко прифатен во регионот. Албумот имаше голем успех и според многумина е меѓу десетте најдобри албуми во поранешна Југославија. https://youtu.be/mJ7x8TgT6hg Култниот македонски рок бенд…

„Riot“ е првата заедничка песна на македонските диџеи и продуценти Деловски и Томи Тасев

„Riot“ е првата заедничка песна на македонските диџеи и продуценти Деловски и Томи Тасев. Песната, која е во издание на продуцентската куќа Smthngelse од Германија, веќе е промовирана на Spotify, iTunes и сите поголеми стриминг платформи во светот. „Идејата за Riot  се роди лани во ноември. Најдов предобар машки вокал, кој веќе го испеа текстот и решив да направам песна базирана на вокалот. За кратко време ја имав првата демо верзија на песната. Бидејќи сакав да направам мали измени во текстот, го исконтактирав вокалистот,…

Турбо-фолк хит во најава: „Ковид и секс“ – Сања Цинцева (Видео)

Фолкерката Сања Цинцева – Барби денеска ја промовираше својата најнова песна, со поприлично интересен наслов – „Ковид и секс“. Се работи за брза и динамична песна со несекојдневен рефрен. Сања идејата ја добила од пандемијата со коронавирусот која трае веќе втора година. Текстот е на Борче Нечовски, музиката и аранжманот се дело на Дејан Момировски, а за спотот беше задолжен Дарио Јанкович. https://youtu.be/BKSAF4W4eN0

„Алкалоид“ ќе донира 1 денар за секој преглед на новата преработка на „Чукни во дрво“ (Видео)

Култната „Чукни во дрво“ на Влатко Стефановски, под покровителство на „Алкалоид“ доби нова верзија во изведба на децата од „Дајте музика“. Изведувана и преработувана повеќе од 3 децении од сериозни музичари од земјава и од регионот, овојпат довербата за нејзина изведба авторот Влатко Стефановски им ја додели на најмладите. Безвременските стихови и уникатната преработка и изведба од децата кои се дел од проектот „Дајте музика“ ќе добијат и хуманитарна нота.…
www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com