„Funk Shui“, „Pluto’s Doubts“ и „YÖU“ номинари за “Hemi Music Awards”

Три домашни музички изведувачи номинирани за “Hemi Music Award”. Од вкупно 285 исклучителни европски таленти, меѓународното жири избра 27, меѓу кои се наоѓаат едни од најквалитетните македонски музички изведувачи „Funk Shui“, „Pluto’s Doubts“ и „YÖU“. Само девет од нив ќе стигнат до втората фаза, која вклучува персонализирана поддршка, обука и вмрежување, а во последната фаза, три музички изведувачи ќе ја освојат “Hemi Music Award”.

“Hemi Music Award” е програма за таленти кои бараат стручна поддршка за да им помогнат да ги пробијат границите, да достигнат нова публика и да развијат меѓународна кариера. Наградените се соло изведувачи или бендови подготвени за извоз. Тие мора да имаат промо материјал на Интернет, достапна музика на големите платформи за стриминг и искуство во изведување музика пред публика во живо.

“Hemi Music Award” е организиран од Хаб за размена на музички иновации (ХЕМИ) проект на 10 организации од 9 земји, кофинансиран од програмата Креативна Европа на Европската унија. Изборот го прави меѓународно жири составено од 27 члена експерти во индустријата, организатори на фестивалот, промотори, канцеларии за извоз, менаџери на места и музички новинари од 9-те земји учеснички на наградите: Чешка, Естонија, Грција, Унгарија, Македонија, Полска, Романија, Србија и Словенија. Процесот на избор е развиен во 3 фази: Во првата фаза се врши прелиминара селекција на 3 изведувачи од секоја земја. Во втората фаза се избираат 9 изведувачи од сите пријавени, во третата фаза се доделува наградата.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com