Како Тоше го отпеа неговиот најголем хит “Игри без граници” (Видео)

За жал зад нас се 13 тажни години без него, без главната ѕвезда која што која и песна да ја отпееше таа стануваше хит со милионски преслушувања и прегледи. Некои песни ги освоија срцата на публиката дури и по неговата смрт, а една песна што ја сними пред смртта воопшто не беше наменета за него.

Сега, по 13 години, секоја песна од Тоше Проески звучи како автобиографска и дека сигнализира крај. Сепак, многу можеше да се каже за песната „Игри без граници“, а самиот автор, веднаш по смртта на Тоше, откри дека песната воопшто не е напишана за него. Тоа беше судбоносен избор.

“Тоа е песна што ја напишав пред да го запознам Проески. Една година, две, се сретнав со Никша Братош и му реков – имам една песна што не ја давам на никого. Толку е добра песната, што ќе ја пеам сам, дури и ако расипе сè. Но, од тебе, за сe што досега работевме те замолувам да ми ja аранжираш за џабе. И тој се согласува. Тој ме прашува како се вика песната, велам „Игри без граници“, открива композиторот Мирослав Дрљача Рус, кој во минатото има работено со популарни и познати музички имиња како Жељко Бебек, Црвена јабука, Мишо Ковач и тој меѓудругото открива дека во една прилика додека се возел во автомобил со Тоше, тој бил толку упорен што веќе го натерал да му ја даде да ја сними песната.

“Тој бараше меѓу моите ЦД-а и ме праша дали може да слушне некоја песна. Кога ја слушаше „Игри без граници“, тоа беше крајот, немаше шанси да му дадам на некој друг да ја сними. Откако ја отпеа песната во студиото, сите коментираа дека тој е премногу млад за неа, но тој кога ја испеза од првиот пат знаевме дека таа беше створена за него”, додаде Рус.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com