Македонска

По пауза од година ипол, пејачката Симона Поповска се враќа со нов сингл “Feel so Good” (Видео)

По пауза од скоро година и половина од музичката сцена, нашата позната пејачка и доктор дерматолог Симона Поповска со нов сингл. Причини за оваа пауза се остварувањето на Симона како мајка и донесувањето на свет на синот Никола. Тоа е едно слатко и убаво бебенце кое многу личи на убавата мама Симона. Симона е несомнено една од најдобрите женски вокали на нашата сцена. До пред некоја година позната и како член на единственото денс дуо кај нас Саунд Месинџерс заедно со Дј Ерик Фокс, кои беа доста актуелни со настапи по…

Почина Васил Атанасов – пејачот кој го имаше еден од најголемите фолк хитови (Видео)

По долго боледување, денес во Германија почина познатиот македонски фолк пејач Васил Атанасов кој го отпеа еден од најголемите македонски хитови "Кој не раздели". Оваа тажна и изненадувачка вест денес осамна на неговиот Фејсбук профил напишана од неговите блиски. "Жална вест. Драги ФБ пријатели, на мојот брат и вујко Васил Атанасов, денес ни е најцрниот ден во животот. Почина нашиот најсакан брат и вујко денес во 5 часот утрово, кој ни го откина срцето од болки во тие тешки моменти. Мојот брат Васил Атанасов пред 5 години…

Поставен телескоп во Спомен куќата на Тоше Проески во Крушево (Фото)

„Ѕвезденото небо” на плоштадот „Македонија“ во Скопје го нема веќе, но Тоше не е заборавен од своите најверни фанови. Благодарение на нив, во Спомен куќата на Тоше во Крушево осамна телескоп. Имено во Спомен куќата на Тоше Проески во Крушево се одржа настан по повод неговиот последен концерт пред 14 години. На тој настан бил комплетиран и поставен телескоп кој во чест на Тоше го купиле неговите фанови. Телескопот Sky Watcher 305mm f/5 на EQ6 монтажа сега дел од поставката на спомен куќата. Од 5-ти октомври 2009 година па…

Тажна вест: Почина новинарот Трајче Јованов

По кратко боледување почина новинарот Трајче Јованов. Неговото име остави незбришлив печат во штипското новинарство. Најголемиот дел од својата над 40 годишна новинарска кариера ја помина во Радио Штип. По згаснувањето на ова локално радио, неговиот глас се слушаше на радио Енџелс. Освен новинарството имаше уште една голема љубов - актерството. Почетоците му се во Драмското студио при Домот на културата во Штип, но тој неуморно аматерски учествуваше во монодрами и претстави практично до последниот здив. Естрадата и…

Отворени се броеви за донации за ,,Куќа со Кристина“

Хуманитарната ТВ емисија „Куќа со Кристина“ чиј автор и водител е пејачката Кристина Арнаудова со здружението „Проект Среќа“, отвори броеви за донации. Сите заинтересирани да го поддржат овој проект истото сега можат да го направат преку овие броеви за донации. "Сите средства ќе бидат искористени за градење домови и материјали потребни за тоа. Броевите за донација се А1: 143 700 и Телеком: 143 403. И не заборавајте да гледате секоја недела од 20 часот на Телма ТВ", порачуваат од здружението „Проект Среќа“.
www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com