„Taftalidze Shuffle“ нов студиски албум на гитарската легенда Влатко Стефановски (Фото)

Новиот албум на македонската гитарска легенда, композитор и автор Влатко Стефановски насловен „Taftalidze Shuffle“, со кој ја продолжува соработката со дискографска куќа „Croatia Records“, се појави на дискографскиот пазар во петокот, 20-ти ноември. На новиот албум Влатко Стефановски е придружуван од подмладеното Трио. Во нова ритам секција членуваат басистот Иван Кукиќ, инаку син на познатата естрадна брачна двојка, фолк пејачите Ленче и Горан Кукиќ, како и неговиот син, Јан Стефановски на тапани.

Како што соопшти „Croatia Records Македонија“, и овој албум, како и сите соло-проекти на Стефановски, Влатко му го има посветено на својот град, нашето единствено Скопје, населбата Тафталиџе, која е неговото маало… Затоа песните се интимни и лични, а повторно толку блиски секому, заради сензибилитетот кој го носи музиката на Влатко Стефановски.

Албумот „Taftalidze Shuffle“ е создаван во периодот од јануари до октомври 2020-та, а текстовите се пишувани од април до јуни оваа година.

“Наместо да гледам ТВ и да паѓам во депресија, се одлучив да правам музика. И многу сум задоволен од резултатот”, изјави Влатко Стефановски, зборувајќи за својот креативен процес.

Албумот е сниман во домашното студио на Влатко „Езотерија“, додека миксот и мастерингот се работени во студиото „Тра ла ла“ на Мите Димовски. На албумот има и многубројни гости. Најбројни се клавијатуристите: Дамир Имери, Кирил Џајковски, Диран Тавитјан, Тихомир Поп Асановиќ, Матија Дедиќ и Васил Хаџиманов. Придружните вокали се на Андријана Јаневска, додека познатиот кавалџија Теодосиј Спасов во една песна свири труба. Меѓу гостите на албумот е и актерот Никола Ристановски, кој во песната „Дијаспора“ има мал рецитатив. Дизајнот на обвивката е дело на уметникот Ладислав Цветовски.

„Taftalidze Shuffle“ претставува извонредна колекција на вокални и инструментални теми на Влатко, низ кои бојата на неговата гитара е нешто што вечно останува во меморија на слушателот. Албумот содржи девет теми: “Taftalidze Shuffle”, “Funky junkie”, “Игранка”, “Гаража”, “Global Warming – local freezing”, “Огледало”, “Немам песна за тебе”, “Раскрсница” и “Дијаспора”. Освен на компакт-диск, „Taftalidze Shuffle“ на Влатко Стефановски кон крајот на декември „Croatia Records“ ќе го објави и на винил. Како пилот сингл кој го најави албумот беше исфрлена темата „Огледела“, визуелизирана со прекрасно лирик видео.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com