Музика на кирилица

Продуцентот Зоран Алексиќ со нов интернационален проект (Видео)

Zorr Alex е интернационалниот псевдоним на нашиот композитор и продуцент Зоран Алексиќ. Под ова име тој деновиве го промовираше својот најнов проект со наслов “Where You Shine”. Песната е веќе достапна на најголемиот музички сервис iTunes, а за две недели ќе се појави и на најголемите музички платформи за електронска денс музика Beatport, Juno и т.н. Како издавач се потпишува продукцијата “Скај Ај Ентертејмент”.

“Многу напорно работам на повеќе проекти истовремено. Покрај обврските за домашната сцена, артистите за кои работам и ангажманите во Скај Ај Ентертејмент, сепак наоѓам време да испродуцирам нешто свое, како што е последниот сингл (Where You Shine):, вели Зоран Алексиќ.

Песната е во модерен денс и дабстеп ритам со интересен аранжман. Вокалната изведба е на Александра Јанева, талентираната струмичанка која триумфираше на “Макфест” пред неколку години. Интернационалната промоција на песната започнува за две недели, а на истата ќе работат неколку ПР компании од Велика Британија како и најголемата радио дистрибуција во светот Radio Express.

Zoran Aleksic“Позитивните коментари за песната од големите луѓе во индустријата ми значат многу, затоа се надевам на големи остварувања. Се радувам и за големата поддршка од публиката, и ветувам уште многу квалитетна музика од мене во иднина”, додава Алексиќ.

Зоран Алексиќ е автор и продуцент на повеќе од 150 домашни и странски песни. Покрај учеството и наградите на домашните фестивали и соработката со најголемите домашни изведувачи, најзабележителен успех за него се интернационалните изданија за Рената Кралевска (Rennata), “Time Time”, “Please Stay” и други.

“Where You Shine” е достапна и на You Tube и за истата “Скај Ај Ентертејмент” изработи специјално анимирано лирик видео.
 Во продолжение, погледнете го видеото.

Подготви: Редакција Музика24

Можеби ќе ве интересира: