Премиера

„Крени кишо“ нов сингл од претстојниот албум на „Дивље јагоде“ (Видео)

По трите одлични синглови „Plave noći bez tebe“, „Zašto ranije nisi došla”, „Vanilla i znoj“, Јагоде сосема неочекувано објавиja нов, четврти сингл од претстојниот студиски албум.

Сè што можеме да слушнеме во аудио формат, но и да видиме во новиот спот на синглот „Крени кишо“, зборува за непостојаноста на овој легендарен бенд. Дивите јагоди дефинитивно „catch up in time“, ако зборуваме за продукцијата и општиот звук што го носи оваа песна.

Координираниот и докажан тандем Тони Јанковиќ и Ливио Берак, по нумерите „Ulica na lošem glasu“ и „Plave noći bez tebе“, по трет пат докажа дека двајца сосема различни вокали можат да работат совршено.

„Не постои правило како и кога да се издаде нов студиски албум, без тој да ги исполни сите очекувања. Без разлика дали е зима, лето, пролет или есен, мислам дека е сосема неважно, како и размислување за тоа колку синглови треба да бидат издаден пред албумот има репутација на бел ден. Повеќето бендови снимаат еден или максимум два сингла, додека само мал број проекти имаат повеќе од два сингла пред да издадат нов албум“, вели основачот и менаџер на Дивље јагода Зеле Липовача. и продолжи:

Текстот за песната го напиша Фајо, а за музиката, аранжманот и продукцијата на песната е одговорен фронтменот на „Дивље јагода“, Зеле Липовача.

„Спотот е постапокалиптична steampunk дистопија сместена во мрачна верзија на иднината, од која често се плашиме во последно време. Симболиката на часовникот без стрелки (како продолжение на видеата „Sama si“ i „Ulica na lošem glasu“) ја подвлекува темата на песната „Крени кишо“ како вечно прашање за минливоста на животот“, го објасни заплетот на режисерот на видеото и клавијатурист на „Дивље јагоде“, Дамјан Деуриќ.

Можеби ќе ве интересира: