Премиера

„Прљаво казалиште“ после 9 години имаат нова песна

По девет години пауза, групата „Прљаво казалиште“ објави нова песна, насловена „Старе навике“.

Гитаристот и главен автор на загрепскиот бенд Јасенко Хоура на својот Фејсбук напиша дека песната е „посебна од неколку причини“ за него. Се работи за љубовна балада со средно темпо, потпишана од Хоура и Инес Прајо, со препознатливиот звучен ракопис на Прљавци, ја дочекува тагата, споменува „записи кои веќе никому ништо не значат“ и пцовки за „сите наши изгубени години“.

Минатата година, откако се разделија со долгогодишниот тапанар и менаџер Тихомир Филеш, Хоура и другите беа принудени поради спор да не настапуваат под името „Прљаво казалиште“ неколку недели за прв пат од нивното основање во 1977 година, но брзо ја вратија право на користење на името на суд. Бендот на Хоура го објави последниот албум „Možda dogodine“ во 2012 година, а потоа синглот „Tamni slapovi“ во 2014 година. Прљавци планираат нов албум, а „Старе навике“ наскоро треба да има и спот во кој ќе настапи актерот Горан Богдан.

Можеби ќе ве интересира: