Премиера

Тамара има нова песна на српски јазик: Чујте ја „Савршен крој“ (Видео)

Песната „Савршен крој“ на Тамара Тодевска е новиот сингл во продукција на Фондацијата План Б. Една од најпознатите пејачки од Македонија со задоволство се одзва на поканата на фондацијата, а песната за неа ја создадоа: Зоран Коневиќ и Шридар Соланки (музика), Александра Милутиновиќ (текст) и Воислав Аралица (аранжман).

Кога почнавме да работиме на оваа песна, се надевавме дека ќе најдеме пејач кој ќе ја пее оваа мелодија од две октави, што не е лесно и на многумина им е тешко да го постигнат тој опсег. Воја ми ја предложи Тамара, која додаде трета октава. и сите не собори од нозе со својот прекрасен глас и интерпретација која е на светски ранг.  Александра Милутиновиќ толку многу ја почувствува мелодијата што ѝ ја испративме и го напиша текстот во кој сите веруваме. Многу сум горд што оваа песна доби толку прекрасна форма и што Воја ја продуцираше. јас лично повеќе сакам балади од песни со побрз ритам, така што „Савршен крој“ ми претставува огромно задоволство и често ја слушам. – изјави Коневиќ.

Оваа прекрасна женска балада во извонредната интерпретација на Тамара е одлично дополнување на претходниот сингл „Ветер“ на друга одлична пејачка, Маја Сар. Работата на „Фондацијата План Б“ беше претставена со објавувањето на синглот „Зрно магија“ во изведба на познатиот рок пејач и фронтмен на Ван Гог, Звонимир Ѓукиќ – Ѓуле, а потоа сингловите „Загледан“ на легендарниот Драго Јелиќ. и „Ти си мој брат“ на уште еден одличен рок пејач Дејан Цукиќ. Сите тие се дел од План Б, истоимениот албум, кој се очекува да биде објавен во средината на јуни од Tesla Music и Croatia Records. Албумот „План Б“ собра неколку од најголемите регионални музички имиња, па со своите песни наскоро ќе се претстават Дадо Топиќ и Влатко Стефановски, Ален Исламовиќ, Горан Шепа –  Гале и Драган Јовановиќ – Крле. Со инструменталната „Ти благодарам“ Зоран Коневиќ, авторот на музиката на сите песни и аранжерот Воислав Аралица му оддадоа почит на еден од најголемите светски рок музичари Дејвид Гилмур.

Можеби ќе ве интересира: