Промо

Филип Пешевски – ново име на македонската музичка сцена (Видео)

Доколку го следевте Фестивалот на забавни мелодии "Макфест", кој што неодамна традиционално се одржа во градот Штип, ќе забележавте едно симпатично момче кое иако срамежливо и тивко, сепак на сцената со многу емоции ја донесе преубавата балада "Кукло моја несудена". Кому беше посветена оваа песна тоа сеуште не го знаеме, но едно е сигурно, младиот Филип Пешевски ја освои публиката со својата интерпретација, вокал и композиција. Тој е новото име на македонската музичка сцена. "Кукло моја несудена" е дело на Ванчо Димитров,…

Антониа Гиговска го промовираше видеото за победничката песна на “Макфест” (Видео)

По учеството на меѓународниот фестивал во Брешов, Романија каде го освои второто место, младата пејачка Антониа Гиговска неодамна ја однесе победата на 33-то издание на Фестивалот на забавни мелодии "Макфест". "Никогаш не вели никогаш" е победничката песна за која освен стручното жири, гласаше и присутната публика во салата за време на одржувањето на финалето на "Макфест". И овој пат зад оваа хит песна стојат Лазар и Магдалена Цветковски, кои во нашата држава важат за најголеми хитмејкери. Антониа за новата песна ќе…

24 Промо: Тони Андреев – “До мене, а толку далечна” (Видео)

Во рубриката "24 Промо", денес ви го промовираме младиот и талентиран Тони Андреев кој што неодамна ја промовираше неговата прва песна насловена "До мене, а толку далечна". Како автор на музиката се потпишува токму тој, додека пак, текстот го напиша Кристина Цонева, а аранжманот го подготви Драган Ристовски. Видеото е во реализација на Алек Тасевски. Младиот пејач во врска со неговата песна и прв видео спот вели: "Со својата певливост и едноставност, верувам дека песната ќе ги освои и оние најпребирливите. Заедно со тимот…

Наум Петрески промовираше песна посветена на сите ловци и риболовци (Видео)

Фолк пејачот Наум Петрески ја промовираше песната и видео спотот посветени за сите ловци и риболовци. Не е тајна дека на Наум пасија му се ловот и риболовот, дружбите со ловџиите, неговите пријатели. Овој пат тоа реши да го отпее и во песна. "Уште од мал со татко ми одевме на риболов. Од тогаш се сеќавам на првите денови со трската, покрај брегот на езерото, со мојот татко. Риболовот и ловот ми станаа љубов и пасија, освен музиката се разбира, па затоа многу емотивно го доживувам овој проект посветен на сите мои другари и…

24 Промо: Funk Shui – “Сомнежи” (Видео)

Македонскиот бенд Funk Shui го објави новото видео за песната насловена "Сомнежи", објави Авалон придукција. Спотот е од песната изведена во живо од настапите на фестивалот "Скопје колинг 2018" и "Битола отворен град". Видезаписот го изработија Христијан Конески, Гоце Трајкоски и Агим Џело. Скопскиот бенд Funk Shui комбинира неколку различни ритмови и алтернативни музички жанрови. Постои од пред осум години. Почнаа да свират во МКЦ. Формиран е од млади генијалци, кои создаваат авторска музика. Со автентичноста успеаја да…