„Лична Валандовчанка” во ново руво (Видео)

Познатото дуо Дац и Александар во рамки на проектот „Ново руво”, ја преработија песната „Лична Валандовчанка” која своевремено во 1985 година ја отпеа легендарниот Кирчо Поп Лазаров и е првиот победник на најреномираниот фестивал за народни песни „Фолк фест Валандово”.
Оргинални автори се Миле Барбаровски (музика), Георги Барбаровски (текст) и Милан Завков (аранжман). Фолк пејачот Ѓоко Јовиќ пак е специјален гостин од тој крај. Своја поддршка во реализацијата на песната дала и Општина Валандово.

Повеќе на Музика24...

Остави коментар

Вашата маил адреса нема да биде објавена.

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com