Жељко Митровиќ – Пинк и неговиот бенд „MONX“ објавија 2 нови песни (Видео)

Иако поминаа само неколку дена од 2021 година, година во која сите толку посакувавме да дојде, година во која сите ги влеваме најголемите надежи. Сопственикот на Телевизија Пинк, Жељко Митровиќ и неговиот бенд „MONX“ сакаат да ја почестат својата публика со стил и бомбастично да ја започнеме оваа година со песни што најавуваат добро расположение. „MONX“ деновиве ги објавија петтата и шестата песна од големиот предизвик за кој пишувавме. Имено овие две песни се дел од предизвикот кој го прифати Жељко, односно да сними 30 песни со спот за 30 недели. Автори на музиката и аранжманите за двете нови песни се А.Вејновиќ, М. Ковачевиќ, М.Лабат и Ж.Митровиќ.

Петтата песна и спот на Жељко Митровиќ и групата „MONX“ што ја виде светлината на денот е поп-рок песната „Поноч“. Досега Жељко и тимот објавија четири  хит-песни, кои беа многу брзо и со ентузијазам прифатени од публиката. Досега доминираше фанк-звукот, фанк-рок, џез-фанк но песната „Поноч“ всушност носи сосема поинаква атмосфера! Жељко Митровиќ, поранешен басист на белградскиот бенд „Октобар 1864“, носи лесни поп-рок звуци во неговата најнова песна. Поп-рок кој имаше таков непогрешлив сензибилитет кон крајот на осумдесеттите и почетокот на деведесеттите години. Нежните и силни вокали на пејачката на групата „MONX“, Исидора Митиќ, совршено ја будат атмосферата на годините што оставија огромна трага во музиката и во регионот и во светот. Совршено свирените музичари на групата „MONX“, предводени од Жељко, заедно со вокалите на Исидора, создадоа таква музичка целина што им се допаѓа беспрекорно на првото слушање, а веќе на второ сите го обожуваат.

Публиката која пораснала на поп-рок од минатиот век, или живеела активно тој звук во тоа време, не може да биде имуна на оваа работа, бидејќи апсолутно дава повеќе од ретро момент. Оваа „Поноч“, која пристигна пред сè, дава чувство на фин трепет што му ги буди на слушателот најдобрите импулси. Жељко вешто забележа дека домашната сцена се претвори во трап и рап и дека хармонијата исчезна. Тој со бендот „MONX“ не губи чувството за музика во најдобрата смисла на зборот,  а младите сега имаат можност да слушнат поинаков ритам и да се поврзат со различен вид текстови.

Шестата песна и спот на Митровиќ и групата „MONX“ што ја виде светлината на денот е фанк-песната „Грешни“. Заедно со вокалите на младата Исидора Митиќ, оваа песна се отвара со кратка, но експресивна бас линија и веќе во првите тактови навестува дека нè очекува сериозна фанк забава! Вокалот на Скај Виклер го привлекува слушателот во оваа песна на многу вешт и забавен начин. Две труби, тромбон и саксофон дополнително ја подобруваат атмосферата и предизвикуваат филмски момент. Во песната „Грешни“, Исидора му ја препушти својата подоминантна пејачка позиција на својот постар колега Виклер, што не беше случај во претходните песни, но овој амбиент секако донесе нова енергија и поинаква форма. Скај Виклер, како еден од најталентираните музичари и продуценти на домашната сцена, по две одлични соработки и одлично усогласени енергии и музички идеи – стана придружен член на групата „MONX“. Митровиќ, како искусен музичар, јасно ја препозна својата страст за добра музика и уживање во креативниот процес, па затоа не е ни чудо што се поврзаа креативци од овој калибар. Бендот „MONX“ со најновата песна „Грешни“ го зазема водечкото место на домашната сцена и секоја недела им дава сериозна домашна задача на сите музичари во регионот !

Повеќе на Музика24...

Остави коментар

Вашата маил адреса нема да биде објавена.

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com