5 години по смртта на Принс ќе биде објавен неговиот албум „Welcome 2 America“ (Видео)

Пет години по смртта на легендарниот Принс, „Сони“ објави дека неговиот албум „Welcome 2 America“, кој се сметаше за загубен, ќе излезе на 30-ти јули оваа година. Албумот е снимен во 2010 година, а е пронајден во студиото на поп-пејачот во Минеаполис. Наводно таму се наоѓаат голем број демо-снимки, незавршени песни и снимки од настапи во живо.

Се работи за 12 песни кои ќе бидат објавени на винил и ЦД. Албумот зборува за расните односи, политичката поделба и социјалната правда, а Принс за албумот од 2010 година рече: „Светот е исполнет со дезинформации. Ова е визијата на Џорџ Орвел. Треба да останеме цврсти во верата, во времето што доаѓа“. Покрај албумот, ќе биде објавен и неговиот концерт во Лос Анџелес од 2011 година.

Принс почина на свои 57 години на 21-ви април 2016.

Подготви: Редакција Музика24

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com