Импичмент за претседателот на Перу поради скандал со пејач

Парламент на Перу вчера изгласа почеток на процедурата за импичмент против претседателот Мартин Вискара.

Вискара е обвинет дека побарал од неговите советници да лажат во паламентарна истрага, во случај што се однесува на контроверзен договор со релативно непознатиот пејач Richard Cisneros, познат под името Richard Swing. Предмет на договорот биле мотивациони говори  чија вредност била 50.000 долари. Опозоцијата обвинува за фаворизирање на пејачот поради неговото учество во кампањите на политичкиот табор на претседателот Вискара. Исто така се оспорува и трошењето на државни пари за оваа намена во врема на пандемија.

Скандалот доби поголеми размери и доведе до импичмент кога опозициски политичари во парламентот пуштија т.н. “бомби“ од разговорите помеѓу претседателот на Перу и неговите советници,  а во кои тој бара советниците да прикриваат информации.

Вискара најави дека нема да поднесе оставка и нема да се кандидира на следните избори во 2021 година. Постапката на пратениците Вискара ја оцени како „заговор прорив демократијата“, додава ДПА. Тој сега има на располагање 10 дена да поднесе жалба и да ја докаже неговата невиност.

Повеќе на Музика24...

Остави коментар

Вашата маил адреса нема да биде објавена.

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com