Џеј Зи основа фонд за поддршка на мали компании кои тргуваат со марихуана

Американскиот рапер и продуцент Џеј Зи, сопруг на пејачката Бијонсе, основа инвестициски фонд со 10 милиони долари за поддршка на малите компании во сопственост на афро-американци, кои тргуваат со марихуана. Имено, славниот рапер сака да биде лидер во индустријата за легална марихуана во САД, а во декември 2020 година купи платформа за легална продажба на марихуана на потрошувачи во Калифорнија и компанија што произведува марихуана наречена „Левиот брег“.

„Со првичните 10 милиони долари и годишна инвестиција од најмалку 2 проценти од нето добивката, ние се свртуваме кон диверзификација на трговското лидерство и работната сила”, пишува во соопштението на матичната компанија „Parent“, чиј главен визионер е Џеј Зи.

Пејачката Ријана е исто така меѓу нејзините инвеститори. Фирмата се обврзува да инвестира 2 проценти од профитот секоја година во нов фонд за инвестиции во социјален капитал.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com