Момче од Белград е автор на битот во новата песна на Карди Би (Видео)

Светската музичка ѕвезда Карди Би неодамна го промовираше својот најнов сингл „Up“. На изненадување на јавноста дел од авторскиот тим на песната е 25-годишниот српски продуцент од Белград, Yung Dza.

Една од работите што се приметува веднаш е битот, многу тешки пијана со машина 808, „Memphis bounce“ и комплицирани транзиции, што на целата песна и дава поп чувство. Кога песната за првпат беше емитувана, не беа наведени авторите и продуцентите. Сепак, подоцна беше откриено дека суштината е дело на момче со уметничко име Yung Dza кое соработувало со продуцентите DJ SwanQo и Шон Ајленд.

-„Роденденот ми е на 25-ти декември. Славев ден потоа. Таа вечер, нејзиниот тим ми испрати порака на Инстаграм барајќи го битот, но не ми кажаа за кого е наменет. Потоа ми се јавија и ми рекоа „Брат, имаш позиција со Карди Б. Следниот сингл е твој“. Полудев од среќа. Не можев да спијам следните 10 дена. Ми ги испратија документите два дена подоцна и ми рекоа дека песната ќе излезе во јануари, и тоа е тоа. Тоа беше на мојот роденден, па затоа беше најубавиот подарок што можев да го добијам.“ – вели Yung Dza.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com