Почина познатиот композитор Енио Мориконе

Великанот на филмската музиката маестро Енио Мориконе почина денеска во својата 91 година во клиника во Рим од последици на пад минатата недела, кога скршил бутна коска.

Мориконе е роден во Рим во 1928 година, зад себе има компонирана музика за над 400 филмови со 7 номинации за Оскар и еден оскар од 2016 за едно од неговите последни дела “Омразените осуммина“ во режија на Квентин Тарантино. Претходно Мориконе го доби и Почесниот Оскар. Најпознат беше како тандем на Серџо Леоне компонирајќи за неговите шпагети вестерн филмови.

Енио Мориконе во 2009 година гостуваше и во Македонија, кога го отвори фестивалот Охридско лето. Тој настапи како диригент на концертот на кој беа изведени дел од неговите најпознати филмски композиции. Во таа прилика Мориконе беше одликуван со медал за заслуги од претседателот Иванов.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com