Погледнете: Кој е најплатениот хип-хоп уметник во светот (Фото)

Џеј Зи ја предводеше листата на магазинот Форбс со највисоко платени хип-хоп уметници. Според публикацијата, само минатата година заработил 78,5 милиони долари. Според Форбс, продуцентот Џеј Зи акумулирал голема сума пари од својот албум со “Се е љубов” и неговата заедничка турнеја “Во бегство II”. Шон Диди Камс, кој беше лидер на табелата пред три години, сега е втор. За една година, тој заработил 64 милиони долари. Парите се од рекламирање алкохолни пијалоци. Трет е Кендрик Ламар, кој заработил 58 милиони долари. Голем дел од неговите приходи доаѓаат главно од неговата голема турнеја низ САД и Велика Британија, како и од рекламите на Најк и Американ Експрес. Првите десет ги вклучуваат и Дрејк, Доктор Дре и Канје Вест. Подготви: Редакција Музика24
Повеќе на Музика24...