Со девет номинации Бијонсе ќе се појави на Греми-наградите

Кралицата на попот Бијонсе води со девет номинации за овогодинешните Греми-награди, вклучувајќи и за песна на годината, по неа се Дуа Липа, Тејлор Свифт и раперот Роди Рич, секој по шест. Добитниците ќе бидат прогласени на 31 јануари следната година.

Тејлор Свифт и Дуа Липа ќе се натпреваруваат за главната награда – албум на годината заедно со аренби пејачот Пост Мелоун, британскиот бенд „Колдплеј“, женскиот бенд Хаим, авангардниот британски уметник Џејкоб Колиер, американската соул бенд „Блек Пумас“ и американската алтернатива аренби пејачка Џен Аико.

Најголемото изоставување е канадскиот пејач Д Викенд, за кого се очекуваше да собере неколку номинации за неговиот многу фален и комерцијално успешен албум After Hours. Го нема и Боб Дилан и покрај добрите оценки за неговиот прв албум со нова музика во последните осум години, Rough and Rowdy Ways.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com