Tag : 24 kultura

Културо

Оперската претстава „Палјачи“ од Руџеро Леонкавало на 23-ти ноември на сцената на МОБ

Muzika24
Драматичната опера „Палјачи“ од италијанскиот композитор Руџеро Леонкавало, ќе се изведе на сцената на Македонската...
Културо

МОБ ви го најавува Гала оперскиот концерт на светски познатата оперска дива од Бугарија, Александрина Пендачанска

Muzika24
На сцената на Македонската опера и балет на 26-ти ноември 2022 со почеток во 20...
Културо

“Четири годишни времиња” од Вивалди и Пјацола со врвните Анна и Олег Кондратенко

Muzika24
Македонската филхармонија со голема радост го најавува концертот “Четири годишни времиња” од Вивалди и Пјацола...
Културо

Тенорот Благој Нацоски со рецитал во Македонската опера и балет

Muzika24
Нашиот најпознат тенор во светот Благој Нацовски ќе го изведе рециталот “Зимско патување” во Македонската...
Културо

Во понеделник 9-ти мај свечено отворање на 44-те Мајски оперски вечери

Muzika24
Денес во Македонската опера и балет се одржа прес-конференција по повод овогодинешното 44-то издание на...
Културо

Проектот “Европски современи композитори” ќе ја промовира европската култура

Muzika24
Програмата со наслов “Културни приказни” на Делегацијата на Европската Унија и ЕУ Инфо-центарот им служи...
Културо

Традиционално “Божиќен концерт” во Универзалната сала (Фото)

Muzika24
Универзална сала – Скопје и Камерниот оркестар “Скопски солисти” од Скопје под раководство на проф....