Tag : 24kultura

Културо

Гудачкиот состав Пламенка Трајковска со ексклузивен концерт во НУЦК „Антон Панов” во Струмица (Фото)

Muzika24
На концертот премиерно ќе биде изведена првата композиција оригинално напишана за нем филм „Убиство на...
Културо

Поради големата заинтересираност за „Петар Пан“ уште две претстави на 1-ви април

Muzika24
Поради огромниот интерес за детскиот балетски спектакл „Петар Пан“ најавени се уште две претстави, веќе...
Културо

Се отвора изложбата „Пејзаж на вознемиреност“ во Музејот на современата уметност – Скопје

Muzika24
Изложбата „Пејзаж на вознемиреност (култура и уметност за идното коегзистирање со еколошките кризи и климатски...
Културо

Романтичниот балет во два чина „Жизел“ на сцената на МОБ на 28-ми февруари и 2-ри март

Muzika24
Како што не известуваат нашите соработници и пријатели од Македонската опера и балет, романтичниот балет...
Културо

Оперската претстава „Боеми“ од Џакомо Пучини на 24-ти февруари повод за прослава на јубилејот од 20 години уметничка дејност на Бисера Чадловска, диригент во Македонската опера и балет (Фото)

Muzika24
На 24-ти февруари со почеток во 20 часот на сцената на Македонската опера и балет...
Културо

„Гајрет“ – концерт на Македонската филхармонија со солисти од Македонија, Турција и Либан

Muzika24
Како што не известуваат нашите пријатели и соработници од Македонската филхармонија, овој четврток, оркестарот на...