Tag : beovizija

Балканленд

Познатиот српски пејач и тик токер Филари станува јутубер (Фото+Видео)

Muzika24
Изминатиот период за време на одржувањето на Избор за песна за Евровизија во Србија, или...
Фестивали

Србија вечерва го одбра својот евровизиски претставник, младиот и екцентричен Luke Black ќе ги претставува во мај во Ливерпул (Видео)

Muzika24
Вечерва во Србија се одржа големото финале на “Беовизија 2023”, чии победник ќе ја претставува...
Фестивали

Констракта за Бекстејџ: Ги сакам Македонoнците, ги слушам Funk Shui, а ми се допаѓа продукцијата на Дарко Димитров (Фото+Видео)

Muzika24
Малкумина знаеја за Ана Ѓуриќ – Констракта, сѐ додека таа не се појави на првата...
Музика на кирилица

Тоше Проески – концертот во Београдска арена и Хрватскиот радиски фестивал (Фото+Видео)

Muzika24
Нa 14 февруари 2007 година, Тоше одржа спектакуларен концерт во српската престолнина – Белград. На...
Музика на кирилица

Тоше Проески – Евровизија и вториот солистички концерт на Градски (Фото+Видео)

Muzika24
На 49-то издание на Изборот за песна на Евровизија, Македонија ја претставуваше нејзината најголема музичка...
Музика на кирилица

Тоше Проески – текстописец, композитор и победник на “Беовизија” (Видео)

Muzika24
На 13 април 2003 година, Тоше Проески победи на првата”Беовизија” (фестивал на кој од 2004...
Фестивали

Српскиот претставник на „Евровизија“ повеќе нема да се избира на „Беовизија“

Filip
Раководството на РТС, српскиот национален радиодифузер, ја прекина соработката со „Мегатон“ – продуцентска компанија која...