Tag : bigorski manastir

Музика на кирилица

За Василица возобновени коледарски песни во Бигорскиот манастир (Видео)

Filip
Со благослов на владиката Партениј, „Чалгија Мерак“, во соработка со братството на Бигорскиот манастир, веќе...
Премиера

Објавена нова Божикна каланда „Христос се раѓат, на светот радост!” (Фото+Видео)

Filip
Во прекрасните предели на Галичник и во манастирските одаи на Бигорската Обител, со благослов на...
Музика на кирилица

Димитар, Лозано и „Next Time“ добија благодарници од Бигорскиот манастир

Filip
Манастирот Св.Јован Крстител познат како Бигорски манстир, денеска го одбележа големиот јубилеј – 1000 години...
Културо

Концерт по повод 1000 години Бигорски манастир во Македонска филхармонија

Filip
Посебен културен настан, свечен концерт по повод големиот јубилеј 1000 години од основањето на Бигорскиот...
Културо

Изложба “1000 години Бигорски манастир” на фестивалот “Илинденски денови” (Фото)

Filip
Во склоп на јубилејното 50-то издание на фестивалот „Илинденски денови“ во културниот центар “Магаза“ во...
Музика на кирилица

Вера Милошевска од “Љубојна” дел од проектот за возобновување на уште една стара божиќна песна (Видео)

Filip
Традиционално, и оваа година, како што наближува Божиќ се интензивираат активностите на Здружението “Бадникови поворки”,...