Tag : braka manaki

Во прв ред

Осум денови поезија, музика, филм: Заврши „На кино па олабај со Манаки Офф“ (Фото)

Filip
Изминатите осум денови КЦ Магаза во Битола беше транссформирана во уметничка сцена обезбедувајќи интердисциплинарна програма....
Културо

Златна камера 300 за кинематограферите Џевахир Шахин и Куршат Уресин (Фото)

Filip
Откривањето на непознатото се движечката сила на овогодинешната програма на ИФФК „Браќа Манаки“. Ова издание...
Културо

Премиера на „Лена и Владимир“ за свеченото затворање на 44. ИФФК „Браќа Манаки“ (Фото)

Filip
Дебитанскиот филм на Игор Алексов, приказната за двајцата бегалци Лена и Владимир, раскажана во сценариото...
Културо

Жан-Мари Дружу: Многу од сцените во „Нотр дам гори“ се снимени во студио (Фото)

Filip
Кинематограферот од Франција, Жан-Мари Дружу, денеска во киното „Манаки“ во Битола одржа работилница, на која...
Културо

Мекгарви: Моќта која ја носи кинематограферот на сет, може да ги направи нештата спектакуларни

Filip
Кинематограферот Шеjмус Мекгарви, добитникот на наградата „Златна камера 300“ за особен придонес во светската филмска...
Културо

Коасин: Филмот најпрво требаше да се вика „Аркан“, но дознавме дека така се вика еден воен злосторник (Фото)

Filip
Во официјалната селекција на 44. ИФФК „Браќа Манаки“ беше прикажан филмот „Само реката си тече“....
Културо

„Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски го отвори 44. Издание на ИФФК „Браќа Манаки“

Muzika24
Филмот „Домаќинство за почетници“, по сценарио и во режија на Горан Столевски, а во продукција...
Културо

Отворено 44. издание на „Браќа Манаки“: Фестивалот е место на слободната мисла на филмските уметници и големите мајстори на филмската фотографија (Фото)

Muzika24
Во Битола, од денеска, во текот на седум фестивалски денови ќе се открива прекрасното непознато,...