Tag : ebu

Фестивали

Децата од „Дајте музика“ се нашите претставници на Детска Евровизија

Filip
На 19-то издание на Јуниорскиот Евросонг 2021, земјава ќе ја претставуваат група деца од мегапопуларниот...
Фестивали

Објавени резулатите од тестирањето на евровизискиот победник

Filip
Организаторите на Евровизија доцна попладнево ги објавија резулатите од тестирањето на присуство на дрога кај...
Фестивали

ЕБУ се огласи за скандалот: Победникот на Евровизија не “шмркал“ туку собирал скршена чаша

Filip
Европската радиодифузна унија (ЕБУ) се огласи по скандалот кој се прошири на социјалните мрежи, а...
Фестивали

Евровизија ја забрани Белоруската песна затоа што ги исмева протестите против Лукашенко

Muzika24
Евровизија ја забрани песната што требаше да ја претставува Белорусија на годинашниот фестивал зашто наводно...
Фестивали

Лукашенко за Евровизија: Ова е уште еден напад на странски сили врз Белорусија

Filip
Белорускиот претседател Александар Лукашенко, реагираше на предупредувањето на Европската радиодифузна унија за можно дисквалифукување на...
Музика на кирилица

МРТ во Белград ја сними резервната снимка од евровизискиот настап на Васил

Filip
Македонската Радио Телевизија во соработка со РТС (Радио Телевизија Србија) изминатите денови работеше на реализација...