Tag : himna

Фестивали

После 32 години Фестивалот на забавни мелодии „Макфест“ ја менува својата препознатлива химна, меѓудругото, годинава најавени македонски супер ѕвезди

Muzika24
Како што најавија организаторите, годинешново 38-мо издание на фестивалот на забавна музика „Макфест 2023“ во...
Музика на кирилица

Бојана Скендеровски: „Заветна“ е повеќе од песна, таа е химна… во себе ја содржи сета вистина за Македонија! (Видео)

Muzika24
Неофицијалната химна на Македонците како што ја нарекуваат „Заветна“ на легендарниот Пепи Бафтировски, Бојана Скендеровски...
Магазин

Објавена официјалната химна на Европскотото фудбалско првенство (Видео)

Filip
Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) ја претстави официјалната химна на претстојното Европско првенство. Песната е насловена...
Музика на кирилица

Се снима нова химна за Куманово (Фото)

Filip
Изминатите три дена, на неколку значајни локации низ Куманово се снимаше видео записот за новата...
Музика на кирилица

„Одиме на Европско“ е новата навивачка химна на македонската репрезентација

Filip
ФФМ вчера ја претстави новата навивачка химна на македонската репрезентација – „Одиме на Европско“. Автори...
Музика на кирилица

Тамара Тодевска наскоро со нова песна, со модерен звук, но во нејзин стил (Видео)

Muzika24
Неодамна македонската поп пејачка Тамара Тодевска гостувајќи во интернет емисијата “Жешко столче“, откри интересни нешта кои...
Магазин

“Болен ми лежи Миле Поп Јорданов” одлично изведена од холандски хор (Видео)

Muzika24
Миле Поп Јорданов (1877-1901) е македонски револуционер и просветен деец, учесник во македонското револуционерно движење,...
Музика на кирилица

“Чукни во дрво” им стана химна на луѓето во изолација

Muzika24
Скоро два месеца нашата земја го живее карантинскиот живот, сите манифестации се замрзнати, културните објекти...