Tag : jubilej

Фестивали

Распишан конкурсот за учество на годинешното 31. издание на Интернационалниот музички фестивал „Охрид фест – Охридски трубадури“

Muzika24
Интернационалниот музички фестивал „Охрид-фест – Охридски трубадури“ по 31-ти пат го распиша конкурсот за нови...
Музика на кирилица

Ламбе Алабаковски годинава ја заокружува со новата песна „Дејгиди” (Фото)

Muzika24
Познатиот и популарен македонски поп пејач Ламбе Алабаковски годинава ќе ја заврши успешно, со нова...
Фестивали

10 музички ѕвезди во главната прослава за јубилеен 25-ти „Таксират“ фестивал (Фото)

Muzika24
„Таксират“, македонскиот најпосетен алтернативен музички фестивал годинава прославува јубилејно 25-то издание. Овој голем јубилеј, најголемиот...
Фестивали

Заврши 30-то јубилејно издание на „Охрид Фест“, но без роденденска торта (Фото+Видео)

Muzika24
Изминатиот викенд, односно, на 1 и 2 септември во нашиот најубав и најголем туристички центар...
Фестивали

Со познати балкански музички имиња “Охрид фест” ќе го прослави 30 годишниот јубилеј (Фото)

Muzika24
Како што не информираат од организациониот тим на овој познат интернационален музички фестивал, подготовките за...
Фестивали

Распишан конкурс за Интернационалниот музички фестивал „Охрид фест – Охридски трубадури 2023“

Muzika24
Интернационалниот музички фестивал „Охрид-фест – Охридски трубадури“ по јубилеен 30-ти пат распишува конкурс за нови...
Балканленд

Јосипа Лисац не се предава, дојде со бастун на својот концерт и буквално растури (Фото)

Muzika24
Пејачката Јосипа Лисац, која има 73 години, пред неколку дена во преполната сала Лисински во...
Културо

Оперската претстава „Боеми“ од Џакомо Пучини на 24-ти февруари повод за прослава на јубилејот од 20 години уметничка дејност на Бисера Чадловска, диригент во Македонската опера и балет (Фото)

Muzika24
На 24-ти февруари со почеток во 20 часот на сцената на Македонската опера и балет...