Tag : klasicna muzika

Културо

“Музика и танц” новогодишни концерти за деца (Фото)

Muzika24
Како што дознава музичкиот портал Музика24, на 19-ти декември предновогодишно, свои концерти за деца ќе...
Фестивали

Со операта „Севилскиот берберин“ на 2-ри октомври почнува „Интерфест“ – Битола

Filip
Со операта „Севилскиот берберин“ на 2-ри октомври започнува 29-тото издание на интернационалниот фестивал на класичната...
Културо

Во Битола почнува фестивалот на класична музика “Интерфест“

Filip
Битола, градот на клавирите од 2-ри до 11-ти октомври ќе биде домаќин на 28-то издание...
Културо

Симфонски концерт за деца во Македонската филхармонија

Muzika24
Нашите соработници од Македонската филхармонија не известуваат дека и понатаму продолжуваат да ги реализираат Симфониските...
Во прв ред

Во знакот на филмот: Концерти на Дуке Бојаџиев во Македонија

Muzika24
Познатиот композитор и изведувач на класичната музика наскоро се враќа во својата родна татковина со...
Културо

Традиционално “Божиќен концерт” во Универзалната сала (Фото)

Muzika24
Универзална сала – Скопје и Камерниот оркестар “Скопски солисти” од Скопје под раководство на проф....