Tag : kompozitor

Музика на кирилица

Познатиот македонски продуцент и аранжер Дарко Димитров ќе учествува на Евровизија 2024

Muzika24
Познатиот македонски композитор, продуцент и аранжер Дарко Димитров, кој за поголемата балканска естрада подготви голем...
Имам нешто да те прашам

Јован Јованов: Најсреќни луѓе се оние кои ги прават други луѓе среќни (Фото+Видео)

Muzika24
Многумина од вас кога ќе ги споменеме песните „Магија“, „Сега јас си заминувам“, „Итно ми...
Балканленд

Клавијатуристот Владо Подани сними албум „Црно-бијело дугме“ со хитовите на Бреговиќ

Muzika24
Познатиот композитор и пијанист Владо Подани неодамна го објави албумот „Црно-бијело дугме“. Станува збор за...
Културо

На композиторот Љупчо Константинов ќе му биде врачена наградата „11 Октомври“

Muzika24
Државната награда „11 Октомври“ за 2023 година денеска во Собранието на Република Македонија ќе му...
Балканленд

Последната снимена песна на Маринко Роквиќ се вика „Te noći kada umrem“

Filip
Композиторот Миша Мијатовиќ проговори за смртта на својот близок соработник, пејачот Маринко Роквиќ и ги...
Магазин

Во Полска откриен непроценлив портрет од Шопен купен на бувјак пред 30 години (Фото)

Filip
Распаднатиот портрет на композиторот Фредерик Шопен (1810-1849) купен на бувјак во Лублин, Полска, висеше на...