Tag : konkurs

Фестивали

Културниот и информативен центар од Битола објавува конкурс за избор на нови композиции за второто издание на фестивалот на битолската серенада “Ех таа серенада”

Muzika24
Како што дознава музичкиот портал Музика24, Културен и информативен центар – Битола објавува конкурс, со...
Фестивали

Општина Штип распишува конкурс за избор на композиции за 39-то издание за Фестивалот на забавни мелодии „Макфест“

Muzika24
Во текот на денешниот ден на официјалната Фејсбук страна на Фестивалот на забавни мелодии „Макфест“...
Фестивали

„Фолк Фест Валандово“ објави меѓународен конкурс за избор на композиции за 37. издание на фестивалот

Muzika24
Општина Валандово го објави Меѓунродниот конкурс за избор на композиции за 37. издание на фестивалот...
Музика на кирилица

Незадоволни од конечните резултати од Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес организаторите годинава го откажуваат “OFF Fest 2023”

Muzika24
Неодамна Министерството за култура на Република Македонија ги објави конечните резултати од годишните конкурси за...
Музика на кирилица

Општина Валандово објави Меѓународен конкурс за избор на композиции за 36-то издание на фестивалот на новосоздадени македонски песни „Фолк-Фест Валандово 2023“

Muzika24
Во текот на денешниот ден, Општина валандово објави конкурс за избор на композиции за најновото...
Фестивали

Распишан конкурс за Интернационалниот музички фестивал „Охрид фест 2022“

Muzika24
Интернационалниот музички фестивал „Охрид-фест – Охридски трубадури“ по 29-ти пат распишува конкурс за нови композиции,...
Културо

Валандово избран за „Град на културата“ за 2022 година

Muzika24
Општина Валандово оваа година ќе биде организатор на манифестацијата „Град на културата“, одлучи комисијата по...
Фестивали

Селектирани песните: Овие изведувачи се во трка за македонски претставник на Евровизија

Filip
Од вкупно пристигнати 47 композиции на Конкурсот, кои ги исполнија бараните пропозиции, стручната комисија избра...
Во прв ред

Објавен е конкурсот за овогодинешното издание на „Лешочки фолк фест“

Muzika24
Традиционално и оваа година во манастирскиот комплекс Св. Атанасиј и Пресвета Богородица во Лешок ќе...