Tag : makedonska narodna muzika

Музика на кирилица

Две години од смртта на великанот на македонската народна музика, Ѓорѓи Желчевски

Muzika24
Денеска се одбележуваат две години до смртта на Ѓорѓи Желчески, великан на македонската музика, кој...
Музика на кирилица

На денешен ден почина Александар Сариевски, познатиот македонски пејач на народна музика (Фото+Видео)

Muzika24
Александар Сариевски е роден во Галичник на 20-ти јуни 1922 година. Тој беше и ќе...
Музика на кирилица

“Запеало славеј пиле” нов студиски албум на Елена Андоновска

Muzika24
Познатата и веќе докажана пејачка на македонски народни песни, младата Елена Андоновска со задоволство сподели...
Музика на кирилица

Јордан Митев со нов музички проект-свадбарската песна “Да се живи и здрави младоженците”

Muzika24
Јордан Митев го преставува новиот музички проект, каде повторно се потпишува како комплетен автор. “Да...
Музика на кирилица

“Учи ме мајко карај ме” нов музички проект на македонската група “Ритам” (Видео)

Muzika24
“Учи ме мајко карај ме” е новата песна, преработка на македонската група “Ритам” која што...
Музика на кирилица

“Дрим Тим” со промотивна турнеја низ Европа

Muzika24
Веќе докажаниот состав “Дрим Тим” кој долги години ја негува македонската фолклорна традиција ја започнаа...