Tag : makedonska narodna pesna

Во прв ред

Со емотивен и одлично организиран концерт, Лени Партикова ја најавува својата концертна турнеја (Фото+Видео)

Muzika24
После навистина долго време, македонска музичка ѕвезда одржа концерт за кој се бараше и карта...
Магазин

Познатата балканска фолк пејачка Рада Манојловиќ ја “уништи” македонската народна песна „Македонско девојче“ (Видео)

Muzika24
Неодамна низ интернет просторот, на Тик-Ток и на останатите социјални мрежи се појави снимка од...
Балканленд

Српската пејачка Драгана Мирковиќ се расплаче пеејќи ја македонската народна песна “Зајди, Зајди” (Видео)

Muzika24
Фолк ѕвездата Драгана Мирковиќ неодамна успешно ја заврши својата голема турнеја низ Соединетите Американски Држави...
Музика на кирилица

Како звучи “Бисер Балкански„ во изведба на Велевска, Миле Кузмановски и Наум Петревски (Видео)

Muzika24
Единствениот естраден магазин “Бекстејџ„ го прослави својот 15-ти роденден.На прославата присуствуваа голем дел од јавниот...
Балканленд

Бобан Рајовиќ промовира нова песна, а наскоро подготвува и нешто на македонски (Видео)

Muzika24
Омилениот пејач на нашиот репрезентативец Елиф Елмас – или едно од најпознатите музички имиња од...
Во прв ред

Познатите “Barcelona Gipsy Balkan Orchestra” на 11 декември во Македонија (Фото+Видео)

Muzika24
11-ти декември е датумот резервиран за премиерната дружба со македонската публика и концертот на “Barcelona...
Музика на кирилица

„Barcelona Gipsy Balkan Orchestra” со одлична преработка на „Море сокол пие“ (Видео)

Filip
Интернационалниот ансамбл „Barcelona Gipsy Balkan Orchestra” го претстави новото видео со обработка на традиционалната македонска...
Covers

Позната турска пејачка со одлична изведба на македонската народна песна “Елено ќерко” (Видео)

Muzika24
Деновиве беше промовирана нова верзија на песната “Елено ќерко’’ која ја изведува турската пејачка Gül...
Магазин

“Земјо Македонска” отпеана од јапонски оперски пејач (Видео)

Muzika24
Познатиот јапонски оперски пејач Казухиро Котецу веќе подолго време е актуелен во македонските медиуми со изведување...
Covers

Девојка од Финска ги освои срцата на Македонците, преработката на „Јовано Јованке“ ќе ве наежи

Muzika24
Младата уметничка од Финска, Вилма Талвити, ги освои срцата на Македонците, а нејзината прекрасна преработка...