Tag : makedonska opera i balet

Културо

Вердиевата спектакуларна опера „Трубадур“ во рамките на 52. издание на фестивалот „Мајски оперски вечери“ на 11 мај

Muzika24
На 11 мај со почеток во 20 часот ќе се изведе спектакуларната опера „Трубадур“ од...
Фестивали

На овогодинешното издание на ОФФ Фест силна, инспиративна и возбудлива програма

Muzika24
Дваесет и третото издание на традиционалниот ОФФ-Фест ќе се одржи од 6-ти до 9-ти јуни...
Културо

Двојна изведба на балетската претстава „Заспаната убавица“ од П. И. Чајковски

Muzika24
Двојна изведба на безвременската, волшебна балетска бајка „Заспаната убавица“ преточена во прекрасната музика на Петар...
Во прв ред

На музичко-поетска вечер во Скопје гостува познатиот српски актер Иван Босиљчиќ

Muzika24
Актерот Иван Босиљчиќ ќе гостува во Скопје на 9-ти март, во Македонската опера и балет...
Културо

Хитовите на Френк Синатра во изведба на Џон Илија Апелгрен и Националниот џез оркестар (Фото)

Muzika24
По повод 14-ти февруари, датум кој се поврзува со убави нешта, денот на љубовта, денот...
Културо

Изведба на оперскиот бисер „Кавалерија рустикана“ од Пјетро Маскањи на 26 јануари во Македонската опера и балет

Muzika24
Tрагичната приказна за љубовниот триаголник, за традицијата која се испречува помеѓу страста и љубовта, омразата...