Tag : ministerstvo za kultura

Музика на кирилица

Елена Андоновска ја промовираше “Река газит малој моме”, посветена на музичката легенда Александар Сариевски (Фото+Видео)

Muzika24
Неодамна познатата македонска пејачка Елена Андоновска не почести со уште еден видео запис, а со...
Музика на кирилица

ДНК слави јубилеј – 20 години постоење на домашната музичка сцена

Muzika24
По повод 20 години јубилеј постоење на македонската музичка сцена, нашата македонска музичка група ДНК...
Културо

Валандово избран за „Град на културата“ за 2022 година

Muzika24
Општина Валандово оваа година ќе биде организатор на манифестацијата „Град на културата“, одлучи комисијата по...
Музика на кирилица

2021 година без „Скопски џез фестивал“?!

Filip
Поради исклучително малата поддршка доделена од Министерството за култура, одржувањето на јубилејното 40-то издание на...
Културо

Дирекцијата за култура и уметност реагира на резултатите од конкурсот на Министерството за култура

Muzika24
Дирекцијата за култура и уметност на град Скопје го изразува своето огромно разочарување од третманот...
Културо

11 милиони евра тежи програмата на Министерството за култура за финансирање проекти

Muzika24
Министерство за култура ги објави резултатите од Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес...
Во прв ред

Францускиот институт во Скопје и “Скопско лето” го одбележуваат Светскиот ден на музиката

Muzika24
Како што не известуваат нашите пријатели и соработници од Дирекцијата за култура и уметност на Скопје,...
Фестивали

Јубилејното издание на “Охридско лето” стартува на 4-ти август?!

Muzika24
“Охридско лето може да се отвори на 4-ти август”, најавува директорката Наташа Поповиќ. Причината е...