Tag : mrtv

Музика на кирилица

Македонија со буџет од 1.5 милион денари ќе учествува на Евровизија 2024

Filip
Македонската радио и телевизија го потврди учеството на земјава на Евровизија 2024. После една година...
Музика на кирилица

МРТВ делумно го објави финансискиот извештај за Евросонг

Muzika24
Неодамна Македонската радио телевизија објави Извештај за финансиското работење на ЈРП МРТ во период од...
Музика на кирилица

Неофицијално: Од понеделник МРТВ ќе соопшти што се случуваше на Евровизија и дали воопшто ќе настапува во иднина

Muzika24
После скандалот кој што Андреа како македонска евровизиска претставничка го направи со фрлањето на македонското...
Музика на кирилица

Од следната година Македонија нема да биде дел од Евровизија

Muzika24
По долго размислување, раководството на Македонската Радио и Телевизија одлучи Андреа Коевска да се појави...
Музика на кирилица

20 години од смртта на македонската фолк пејачка Петранка Костадинова

Muzika24
Познатата македонска фолк пејачка Петранка Костадинова родена е 1948-та година во Сомбор, Република Србија, како...
Фестивали

Мери Попова – шеф на евровизиската делегација го демантира виралното видео најсподелувано на социјалните мрежи

Muzika24
По повод вчера објавениот текст на нашиот музички портал Музика24: Уште на почеток СКАНДАЛ: Можно...
Музика на кирилица

Уште на почеток СКАНДАЛ: Можно е да се гласа повеќе пати за една песна, а МРТВ тврди дека може само еднаш (Видео)

muzika 24
МРТВ ги промовираше топ 6 песните и изведувачите за кои можете да гласате за оној...