Tag : muzicka kariera

Музика на кирилица

20 години од смртта на македонската фолк пејачка Петранка Костадинова

Muzika24
Познатата македонска фолк пејачка Петранка Костадинова родена е 1948-та година во Сомбор, Република Србија, како...
World Music

Во деветата деценија од животот легендарниот Том Џонс објави нова песна (Видео)

Muzika24
Иако влезе во деветата деценија од животот, Том Џонс нема намера да ја запре музичката...
Музика на кирилица

Милица Кузмановска ќе снима ЦД со македонска антологиска музика

Muzika24
Во емисијата “Фолк Џубокс” која што се емитува на првиот канал на Македонската телевизија, гостинка...
Музика на кирилица

Виолета Томовска: 60 годишниот јубилеј ќе го прославам со голем роденденски музички концерт

Muzika24
Неодамна меѓугодинашните добитници на високата државна награда “Св. Климент Охридски”, која се доделува за долгогодишни...
Имам нешто да те прашам

Валентина Ѓоргиевска-Парго: Моето појавување во светски медиуми, за мене е комплимент на годината (Фото)

Muzika24
Почитувани и верни читатели на музичкиот портал Музика24, од денес 9-ти декември до 31-ви декември...