Tag : opera

Културо

Изведба на оперскиот бисер „Кавалерија рустикана“ од Пјетро Маскањи на 26 јануари во Македонската опера и балет

Muzika24
Tрагичната приказна за љубовниот триаголник, за традицијата која се испречува помеѓу страста и љубовта, омразата...
Културо

Две изведби на операта Кармен од Жорж Бизе на 28-ми ноември и 1 декември во МОБ

Muzika24
Една од најпознатите и најизведувани опери во историјата на светските оперски куќи „Кармен“ од Жорж...
Културо

Моќното ремек-дело „Набуко“ од Џузепе Верди на 11-ти ноември во Македонската опера и балет

Muzika24
Моќното ремек-дело од Џузепе Верди, операта „Набуко“ ќе се изведе на сцената на Македонската опера...
Културо

Оперската претстава „Боеми“ од Џакомо Пучини на 24-ти февруари повод за прослава на јубилејот од 20 години уметничка дејност на Бисера Чадловска, диригент во Македонската опера и балет (Фото)

Muzika24
На 24-ти февруари со почеток во 20 часот на сцената на Македонската опера и балет...
Културо

„Галантна Индија“ – прв концерт во вториот дел од сезоната на Македонска филхармонија

Filip
Овој четврток, со почеток во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи првиот...