Tag : rts

Балканленд

Јелена Карлеуша искрено: Ако Србија не ме сака за Евровизија, Словенија е заинтересирана за мене

Muzika24
Поп-ѕвездата Јелена Карлеуша вели дека во 2020 година, заедно со бразилскиот трансвестит Пабло Витар, требало...
Фестивали

Србија вечерва го одбра својот евровизиски претставник, младиот и екцентричен Luke Black ќе ги претставува во мај во Ливерпул (Видео)

Muzika24
Вечерва во Србија се одржа големото финале на “Беовизија 2023”, чии победник ќе ја претставува...
Фестивали

Ексклузивно: Тијана Дапчевиќ влегува во трката за српски преставник на Евровизија

Filip
Српската национална телевизија (РТС) пред неполна недела го откри списокот на изведувачи кои се натпреваруваат...
Фестивали

РТС го објави конечниот список: 36 артисти во трка за српски претставник на Евровизија

Filip
По рекордниот број композиции кои беа пријавени на овогодинешниот избор за песна на Евровизија, српската...
Фестивали

Српскиот претставник на „Евровизија“ повеќе нема да се избира на „Беовизија“

Filip
Раководството на РТС, српскиот национален радиодифузер, ја прекина соработката со „Мегатон“ – продуцентска компанија која...
Музика на кирилица

МРТ во Белград ја сними резервната снимка од евровизискиот настап на Васил

Filip
Македонската Радио Телевизија во соработка со РТС (Радио Телевизија Србија) изминатите денови работеше на реализација...
Музика на кирилица

Дарко Димитров дел од евровизискиот тим на „Hurricane“ (Видео)

Filip
На крајот на ноември минатата година беше објавено од РТС дека „Hurricane“ ќе бидат српски...