Tag : tradicija

Во прв ред

Вевчанскиот карневал годинава со богата културно уметничко-музичка програма

Muzika24
Како што дознава музичкиот портал Музика24, се е подготвено за годинешното издание на Вевчанскиот карневал,...
Културо

Концертот „Нова Година – нов почеток!”, последен за оваа година во Македонска филхармонија

Filip
„Нова Година – нов почеток!” е насловен последниот концерт на Македонската филхармонија за 2020 година,...
Културо

Центарот за култура – Битола го најавува јубилејот 50 години од фестивалот “Илинденски денови” (Фото)

Filip
Центарот за култура – Битола сподели со јавноста она што го работеше во изминатиов карантински...
24 Ексклузивно

Градоначалникот на Прилеп открива: Не знаеме дали ќе се оддржи “Пивофест”

Muzika24
Сите добро знаеме дека се наоѓаме во еден многу чувствителен период од годината, и од...
Во прв ред

По шести пат се оддржа традиционалниот концерт “Узун за Узун” (Фото)

Muzika24
Во саботата во Домот на хуманитарни организации “Даре Џамбаз” се оддржа традиционалниот концерт “Узун за...
Културо

Новогодишен концерт за деца во Македонска филхармонија

Filip
Оркестарот на Македонската филхармонија в сабота во 12 часот ќе го одржи традиционалниот Новогодишен концерт...
Во прв ред

Голем новогодишен концерт на “Градскиот дувачки оркестар”

Muzika24
Tрадиционалниот новогодишен концерт на “Градскиот дувачки оркестар” ќе се одржи на 16-ти декември (понеделник), со...
Во прв ред

Четири дена највкусните светски специјалитети го обединија светот во Охрид (Фото)

Muzika24
Веќе традиција стана во нашиот најголем туристички центар да се случуваат големи светски и познати...
Фестивали

Најголемиот вински фестивал “Skopje Wine Expo” од 26-ти до 28-ми септември во Скопје

Muzika24
По 14-ти пат, традиционално во Скопје ќе се одржи најголемиот македонски вински фестивал. На “Skopje...