Tag : veligden

Културо

„Божествен“ концерт на Македонската филхармонија по повод Велигден

Muzika24
Премиерно во Македонија, ќе биде изведено едно од највеличествените дела на шкотскиот композитор Џејмс Мекмилан...
Музика на кирилица

Благој Блаж Маротов со преработката на “Дејгиди луди млади години” и го честита Велигден на својата публика (Видео)

Muzika24
Еден од попознатите македонски поп пејачи Блаж Маротов, истовремено музичар, инструменталист и автор, по повод...
Музика на кирилица

Пепа Димитрова: Поминете го Велигден со саканите, негувајте го своето, слушајте македонска музика! (Фото+Видео)

Muzika24
Во пресрет на Велигденските празнувања, да се потсетиме на една не толку нова, ама одлична...
Културо

Македонска опера и балет со онлајн премиера на „Стабат Матер“

Filip
По повод големиот христијански празник, Воскресение Христово – Велигден, на официјалниот YouTube канал на Македонската...