Во прв ред

Утре почнува „Студентска музичка пролет“ (Фото)

Утре почнува четвртото издание на „Студентска музичка пролет“. Се работи за интердисциплинарен проект чија цел е универзитетите да прераснат и во културни центри на кои ќе се случуваат концерти, изложби и други културни настани. Организатори на проектот се професорката Ивана Трајаноска од Универзитетот „Американ Колеџ“ и професорката Мира Беќар од Филолошкиот факултет при УКИМ. „Сметаме дека е неопходно настаните од културата да им се доближат на студентите, да опфаќаат содржини кои ги интересираат, но и кои ги…

Се организира кампања за донации за деца Роми да можат да посетуваат бесплатно музичко образование

Roma Rock School (RRS) Скопје, организира кампања за донации за деца Роми да можат да посетуваат бесплатно музичко образование. Акцијата трае 18 дена (05-23 Април 2021) во кои треба да се соберат 5000 долари од најмалку 40 донатори. Музички талентираните деца и млади Роми немаат пристап до музички инструменти и музичко образование поради живот во сиромаштија и социјално исклучување. Ромското рок училиште (РРС) работи со ученици Роми од најголемата ромска населба во Европа, Шуто Оризари, користејќи уникатна програма,…

Јубилејниот 15-ти „Локум фест“ ќе се одржи од 22 до 24 јули

Убави вести доаѓаат од Битола. Јубилејниот 15-ти „Локум фест“ ќе се одржи од 22 до 24 јули. За фестивалското отворање во Хераклеја е најавен концерт на „Влатко Стефановски Трио“. Триото покрај Влатко го сочинуваат неговиот син Јан и Иван Кукиќ. За 23-ти јули во пациото на Завод и Музеј - Битола е најавен концертот „Apocalypticum“, на кој ќе настапат Драган и Ратко Даутовски. Балканскиот етно-фјужн фестивал “Локум фест – музика и традиција” е една од најпопуларните манифестации кои се одржуваат во летниот период во

Асоцијацијата на ивент индустријата одржа собир пред Владата (Видео)

Денес со почеток во 12 часот,  во организација на Асоцијацијата на ивент индустријата се одржа собир под мотото „ПОМЕН - една година тишина!“, а по повод точно една година од забраната за одржување на јавни настани, заради Ковид пандемијата. Собирот се одржа пред Владата на Република Македонија. Со овој собир сакаме да го свртиме внимание на Владата, но и на јавноста за состојбата во нашата дејност која навистина е голем губитник од пандемијата. За жал, ние како дејност немаме никаква помош од страна на нашата држава.…

Британскиот трип-хоп музичар Трики со концерт во Скопје

Легендарниот британски трип-хоп музичар Трики ја објави целосната листа на датуми за својата есенска европска турнеја, во која што се наоѓа и Скопје како еден од датумите и градовите каде овој познат музичар би требало да одржи свој голем концерт. Секако, ако дозволат условите и се биде во ред, тој концертот ќе го одржи на 7-ми октомври. Тоа би претставувало второ гостување на Трики во Македонија, откако во декември 2014-та беше дел од фестивалот "Таксират" на Скопски саем. Инаку, 53-годишниот музичар важи за пионер…
www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com