Во прв ред

Авалон ја носи џез дивата Диaна Крал во Загреб

Мегапопуларната канадска џез-пејачка и пијанистка Дијана Крал следното лето доаѓа во Загреб како дел од нејзината светска турнеја. Најголемиот регионален независен промотор Авалон и 3PM ја носат Дијана Крал во концертната сала Ватрослав Лисински на 12 јули 2022 година.

Првата дама на светскиот џез, Дијана Крал, е уметник чија работа навлегла длабоко во историјата на светската музика. Со нејзиниот фантастичен вокал, таа стана институција во светот на џезот, а нејзините концерти редовно се мешавина од одлична енергија и извонредно искуство кое се прераскажува неколку месеци по настапот. Со повеќе од 15 милиони продадени албуми ширум светот, златни и платинести изданија, награди Греми и Џуно, овој контралт ја поставува лествицата на очекувања уште повисоко со секој нов албум, а нејзините настапи во живо се рангираат меѓу најдобрите во светот на овој музички жанр. Има настапувано со многу еминентни музичари како Пол Макартни, Тони Бенет, Реј Чарлс, на најдобрите локации во светот, а како дел од новата турнеја доаѓа во Загреб во летото 2022 година. Концертна сала „Ватрослав Лисински“, како институција на хрватската музика, е идеален концертен простор да биде домаќин на оваа музичка ѕвезда.

Дијана Крал ја започна својата кариера како средношколка, а својот прв деби албум „Stepping Out“ го издаде во 1993 година. Оттогаш таа објави уште петнаесет со последниот „This Dream of You“ објавен во 2020 година. Албумот е именуван по нејзината изведба на песна на Боб Дилан од неговиот албум „Together Through Life“ од 2009 година. Десетина песни од албумот беа избрани од повеќе од 30 неискористени снимки што Крал ги направи со својот долгогодишен продуцент Томи ЛиПум пред неговата смрт во 2017 година. Албумот беше завршен во мај 2020 година, а продукцијата ја заврши самата Крал. Албумот ја вклучува и џез-класиката „Есен во Њујорк“ за која е направено видео за подигање на свеста за New York Cares, најголемата волонтерска организација во Њујорк основана во 1987 година. Дијана Крал е и најпродаваниот џез изведувач во последните триесет години, со дури осум албуми на листата на Билборд џез-албуми. Билетите се пуштаат во продажба од среда 15.12. во системот на настани и на ulaznice.hr.

Можеби ќе ве интересира: