Во прв ред

Возбудлив музички викенд со Радио Канал 103

Како дел од активностите во одбележувањето на големиот јубилеј 25 години Канал 103, култното скопско радио најавува исклучително интензивен и возбудлив музички викенд. Вечерва, петок 6-ти мај ќе се случи “окупација” на Старата турска чаршија, која ќе вибрира во ритам на препознатливиот стотројкашки звук. Вечерта е насловена “Калифат 103” и ќе се одвива во добро познатите чаршиски пунктови (Менада, Ла Кања, Абсинт Бар, Капан Ан и Галерија Бадабум) каде што музиката ќе ја селектираат диџеите на Канал 103.

Во сабота 7-ми мај, Канал 103 прогласува “103 Слободна зона”. Како дел од својата европска турнеја во Скопје ќе пристигне “караванот на главоболката”. На платото пред Отвореното Графичко Студио при Музејот на Град Скопје ќе настапат Kutschog Abendrot, Uli Rois и Bokrijk. Се работи за уникатна три-национална експериментална психоделична инвазија, во духот на култните издавачки куќи Sloow Tapes и No Basement Is Deep Enough, сочинета од музичари кои доаѓаат од Белгија, Австрија и Србија. Локална поддршка е младиот и талентиран скопски состав Leitmotif.

Kanal 103_posterВечерта ќе кулминира со слободна музичка импровизација во која на гостите од странство ќе им се приклучат повеќе музичари од локалната сцена. Истовремено, во галеријата на Отворено Графичко Студио ќе биде постаена изложба на цртежи на Bart De Paepe (Sloow Tapes) и рачно изработени изданија на No Basement Is Deep Enough. Настанот започнува во 20 часот. Влезот е слободен.

Викендот ќе се заокружи на брановите на Канал 103, со специјална отворена програма во која ќе гостуваат голем број некогашни членови, поддржувачи и пријатели на радиото. Ќе бидат претставени и најдобрите 103 албуми издадени во 103 ерата. Интензивниот музички викенд на 103-ка е увертира за централната прослава на јубилејот, закажана за 14-ти мај во МКЦ, на која како специјални гости ќе настапат култните Psychic TV (САД).

Подготви: Редакција на Музика24

Можеби ќе ве интересира: