По 14-ти пат во Скопје тортилијада “Слатка мистерија” (Фото)

Како што дознава музичкиот портал Музика24, на 6-ти март впеток во Ресторанот “Аликас” (Општина Бутел, Скопје), по 14-ти пат традиционално ќе се оддржи локалната тортилијада “Слатка мистерија 2020”. Предлагачот на манифестацијата Хуманитарната организација “ХОА-Ангелчиња” заедно со овогодишната општина домаќин – Општина Бутел и градот Скопје и оваа година ќе им понуди можност на граѓаните да уживаат во изложените креации на нашите аматери и професионалци слаткари преставници на 10 општини.

Средствата собрани од лицитацијата на тортите ке бидат наменети за дваесет и едно годишниот Филип Коненовски заболен од церебрална парализа. Учество ќе земат 40-тина учесници од седум општини во град Скопје.

Организациски манифестацијата ќе биде поделена во два дела:

-ревијален дел од 16 до 19 ч каде граѓаните со слободен влез ке можат да ги разгледаат изложените торти и да гласаат според нив за најдобрата. Ќе можат да уживаат во прекрасните изведби на неколку културно уметнички друштва, како и да уживаат во прекрасната музика.
Исто така ќе имаат можност да ги гледаат учениците од основни училишта од општина Илинден како ја употребуваат својата имагинација и прекрасно декорираат торти.

-официјален дел започнува во 20 часот и на него ќе присуствуваат само оние кои имаат набавено карти. Шестмината прво наградени од двете категории ке бидат наши претставници на интернационалната тортијада што ќе се одржи во октомври, а домаќин е град Скопје.

Музика24 и организаторите на хуманитарната тортилијада, со задоволство Ве покануваат да бидете дел од ова слатко, убаво, но сепак хумано издание на овој настан.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com