Следните 3 дена во Битола се одржува “Локум фест” (Фото)

Балканскиот етно-фјужн фестивал “Локум фест – музика и традиција” продолжува со своето 14. издание кое во наредните три дена ќе се одржува во пациото на Н.У. Завод и Музеј-Битола. Фестивалот со целовечерен концерт ќе го отворат “Чалгија саунд систем”, утревечер ќе настапат “Баклава”, а ќе заврши со концерт на групата “Љубојна”.

“Инспирацијата на фестивалот е старата традиција во градот на конзулите, средби со кафе и локум. Се обидуваме да ја одржиме таа традиција, бидејќи е важна за нашето културно наследство, но и за заживување на културниот туризам во нашиот град”, истакна организаторот Тоше Ивановски во пресрет на вечерашниот почеток на 14-то издание нa “Локум фест” во Битола.

Фестивалот ќе се одржи со задолжително носење заштитни маски, бројот на влезници е ограничен, а посетителите треба да доаѓаат еден час порано пред секој концерт. Истиот е дел од националната програма на Министерство за култура, а е поддржан и од Општината Битола. Фестивалот се одржува традиционално во старата битолска чаршија. Годинава за првпат, поради пандемијата, се оддржува надвор од чаршијата.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com