Утре почнува „Студентска музичка пролет“ (Фото)

Утре почнува четвртото издание на „Студентска музичка пролет“. Се работи за интердисциплинарен проект чија цел е универзитетите да прераснат и во културни центри на кои ќе се случуваат концерти, изложби и други културни настани. Организатори на проектот се професорката Ивана Трајаноска од Универзитетот „Американ Колеџ“ и професорката Мира Беќар од Филолошкиот факултет при УКИМ.

„Сметаме дека е неопходно настаните од културата да им се доближат на студентите, да опфаќаат содржини кои ги интересираат, но и кои ги поттикнуваат на проширување на интересите и ги запознаваат со современите текови во културата. Културата и уметностите не се резервирани само за студенти кои студираат сродни дисциплини, ниту пак културата и уметноста се само за одредена група луѓе. Затоа, нашето мото е: Култура на универзитетите!“, вели професорката Трајаноска.

Манифестацијата годинава ќе биде отворена со предавање на професорот Пјетро Деандреа од Универзитетот во Торино, Италија, кој ќе зборува за општествените и историските теми во музиката на Дејвид Боуви. Програмата ќе се одржи целосно онлајн со претходна регистрација на заинтересираните. Настаните се отворени за сите студенти од сите универзитети во земјата.

Подготви: Редакција Музика24

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com