В недела во Загреб со молитва ќе се одбележи 40-от роденден на Тоше

Сеќавањето на човекот, кој остави неизбришлива трага со своите дела, човечки и музички, меѓу обожавателите и пријателите низ целиот регион и пошироко, не згаснува ниту денес.

Тоше Проески, во понеделник, на 25 јануари, ќе го прославеше својот 40-ти роденден. Тој нè напушти прерано кога имаше само дваесет и шест години, но остави зад себе исклучително богата ризница во која, кога ќе ѕирнеме денес, ќе сфатиме колку е талентиран. Голем човек и хуманист, тоа е само мал дел од сè што бил Тоше во текот на неговиот живот, и нема човек во регионот што нема пофални зборови за него. Победи со убава насмевка и несомнен глас, но пред сè беше украсен со скромност. Таа љубов е она што треба да ги придвижува луѓето, тој секогаш потенцираше како најважно. Неговите зборови: „Не сакам да ми ја симнеш капата, само сакам да се гордееш со мене“ и денес живеат во секој што го познаваше, но и во оние што не го знаеја. Иако времето застана за неговите обожаватели во 2007 година, Тоше Проески сè уште живее во срцата на сите нас.

Оваа година хрватската дискографска куќа Хит рекордс, ден пред неговиот 40-ти роденден, во недела – 24 јануари, по Светата миса во капелата кај Роков перивој во Загреб, која започнува во 10 часот, со молитва ќе му оддадеме почит и ќе се сетиме на единствениот, уникатен Тоше.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com